İşaretçi ve Sapancı Eğitimi

İşaretçi ve Sapancı Eğitimi

EĞİTİM İÇERİĞİ 

Kanunlar ve Yönetmelikler, Genel Kavramlar, İşaretçi ile ilgili genel bilgiler, işaretçinin kullanacağı bilgilerin öğrenilmesi, uygulamasının yapılması. Vinç ve sapancı ile ilgili genel bilgilerin işaretçi tarafından bilinmesi. İşaretçinin kullanacağı işaretler: Yavaş, kaldır, indir, dur, yükü kaldır, indir, acil durum işaretleri,jib bomu vb. işaretler ile ilgili genel bilgiler. İşin tehlikesi ve tehlike anında işaretçinin yapması gerekenler. Tehlikenin farkına varılması, tehlike esnasında yapılacak işlemler, tehlike sonrası yapılacak işlem çeşitleri ile ilgili bilgiler. Kaza, yaralanma tehlikeleri ve işaretçinin yapması gerekenler. Vinç aracını tanıma, vincin özelliklerini bilme; vinç manevra ve hareket ve çeşitlerini ilgili genel ve teknik bilgileri bilme.

Sapan ve sapanın özelliklerini bilme(Sapan:Yükün vinç kancasına bağlantı elemanı), Sapan çeşitlerinin tanınması; zincir, bez ve çelik sapanlar hakkında kaldırma, bağlantı, ölçüm özelliklerinin bilinmesi, Sapanlara ve halatlara ait mekanizmaların bilinmesi. Sapan kilit mekanizmanın işaretçi ve sapancı tarafından tanınması, yük takma işinin uygulamasının yapılması. Sapanlamadan (yükün sapanlanmasında) önceki ve sonraki hesaplamalar, açı özelliklerinin yapılması, halatların kaldırma özelliklerinin ve hesaplamalarının yapılması, ölçüm değerlerine göre yükün bağlanması, Halatlar ve halat çeşitleri; halatların hasarlarının tespiti ve halatların yüke bağlanması, Yük ve sapanın yüke bağlanım işlemlerin yapılması, Kancalar; Çeşitleri, kontrolü İş yerlerinde Kullanılması, eğitimin içeriğini oluşturmaktadır.

EĞİTİM AMACI    

Katılımcıların, sapan kullanılması ve sapanın kullanılmasına yardımcı olan işaretçinin iş yerlerinde faaliyet gösterebilmesini öğrenmek ve uygulamalarını yapabilmek, iş yerlerinde kullanılan kaldırma araçlarını ve bu araçlardan kaynaklanan riskleri, risklerin bertaraf edilmesini ve bu araçlar için gerekli olan periyodik kontrolleri öğrenmelerine yardımcı olmaktır.

KİMLER KATILABİLİR

İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları yönetmeliğine göre; Okuma yazma bilen veya ilkokul mezunu olan, mesleğin gerektirdiği işleri ve yeterlikleri yapacak bedensel ve fiziksel özelliklere sahip olan, tehlikeli ve çok tehlikeli işlerde çalışabilir raporuna sahip olan kişiler programın gerektirdiği öğretim faaliyetleri, istihdam olanakları ve planlama konularında, çevredeki üniversiteler, sivil toplum örgütleri ve katılımcının çevrede konuyla ilgili olarak iletişim kurabileceği araştırma, gözlem ve uygulama yapabileceği her türlü kurum ve kuruluşlar, komisyon tarafından mesleki eğitim verilmesi uygun görülen diğer iş kollarında çalışanların işaretçi ve sapancı eğitimine tabi tutulmaları zorunludur.

MEVZUAT

04.2013 tarihli ve 28628 sayılı Resmi Gazete yayımlanan  İş Ekipmanlarının Kullanımında Sağlık ve Güvenlik Şartları Yönetmeliğinin 5 inci maddesine göre işaretçi ve sapancı eğitimi;

SERTİFİKASYON 

İşaretçi ve Sapancı  eğitimine katılan kişilere yasal mevzuata uygun olarak düzenlenmiş İSTANBUL YENİ YÜZYIL ÜNİVERSİTESİ SÜREKLİ EĞİTİM MERKEZİ onaylı sertifika verilmektedir. 

KADROMUZ: Eğitimler tecrübeli, motorlu araçlar teknolojisi alanında eğitim almış ve tercihen sektör deneyimi olan alan öğretmenlerden, makine ve inşaat teknolojisi alanında sektör deneyimi olan mühendis veya meslek elemanları tarafından gerçekleştirilmektedir.

EĞİTİM TARİHİ: Firma ihtiyaçları doğrultusunda karşılıklı olarak belirlenmektedir.  

EĞİTİM GÜN VE SAATİ: Firma ihtiyaçları doğrultusunda karşılıklı olarak belirlenmektedir.

EĞİTİM SÜRESİ : 8 saat

EĞİTİM YERİ: Eğitim kurumumuzda veya uygun koşullar bulunması durumunda eğitim talebinde bulunan firmada.

EĞİTİM DANIŞMANI: Tufan Barış Antmen 0506 642 01 41

KONTENJAN : En az 5, en çok 20 KİŞİ

Call Now ButtonBizi Arayın